Haberler

Lefkoşa'da Gezilecek Yerler

Lefkoşa'da Gezilecek Yerler

NorthCyRealEstate Ailesi Olarak Sizlere Lefkoşa gezilecek yerler konusunda gezginler için hazırladığımız rehberle karşındayız. Yavru vatan Kıbrıs’a gitmeyi düşünüyorsan Lefkoşa’da görebileceğin birçok tarihi ve kültürel mekan var. Kıbrıs’a çoğunlukla eğlence konseptli tatil planları doğrultusunda gidilir, ama bizce Lefkoşa’da eğlenceden çok daha fazlası var. Kıbrıs gezilecek yerler listesinde Lefkoşa, tarih tutkunlarının heyecanla, kültür meraklılarının tutkuyla, eğlence peşindekilerin ise keyifle gezeceği bir destinasyon.

Lefkoşa Nasıl Bir Yer?

 

Lefkoşa’ya gitmeden önce şehri tanımakta fayda var. Kuzey Lefkoşa ve Güney Lefkoşa olarak ikiye bölünmüş şehir, Kıbrıs’ın gözde tatil şehri Girne ve öğrenci kenti Gazimağusa’ya kıyasla sunduğu seyahat rotaları ile bir adım önde. Lefkoşa, aynı zamanda iki ayrı devletin başkenti olan tek şehir konumunda. Burası KKTC için de başkent, Kıbrıs Cumhuriyeti için de. Rumlar buraya Nicosia diyor.

Lefkoşa, başkent olarak Kıbrıs’ın ekonomik, kültür ve sanat merkezi konumunda. Adanın en kalabalık nüfuslu şehri olan Lefkoşa, gezginlerin her ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir yer. Kıbrıs’ın en merkezi noktası olan Lefkoşa, hem anlayış hem de yaşam açısından gelişmiş bir şehir.

Lefkoşa’da Hava Durumu Nasıl?

 

Yaz döneminde yüksek hava sıcaklıklarına sahne olan Lefkoşa, kış mevsiminde de çoğunlukla açık bir gökyüzüne sahip; ama geceleri ayazlar yaşanabiliyor. Kışın soğuk zamanlarından kaçınmak istiyorsan ocak ve şubat aylarını pas geçebilirsin. Yüksek sıcaklıkları sevmiyorsan temmuz ve ağustos aylarında Lefkoşa’dan uzak dur. İdeal sıcaklıkta geçen Lefkoşa gezisi istiyorsan ilkbahar ve sonbahar ayları dışında haziran ayını da tercih edebilirsin.

Lefkoşa’ya Nasıl Gidilir?

 

Ada ülkesi Kıbrıs’ı ve başkent Lefkoşa’yı ziyaret etmek için en pratik yol, hava yolu seyahati. Türkiye’nin birçok yerinden Pegasus, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’ya hava yolu seyahati sağlıyor.

Lefkoşa Uçak Bileti

 

Ercan Havalimanı – Lefkoşa Ulaşımı

Kıbrıs’ta tam merkez noktada bulunan Ercan Havalimanı, Lefkoşa’ya yaklaşık 23 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ercan Havalimanı’ndan Lefkoşa’ya ulaşım için KIBHAS isimli havalimanı servislerini kullanabileceğin gibi havalimanı dışında bekleyen servisleri de değerlendirebilirsin. Lefkoşa yolculuğun boyunca kendine bir araç kiralamak istersen flypgs.com araç kiralama servisinden yararlanabileceğin de aklında olsun.

Lefkoşa’da Gezilecek Yerler: Lefkoşa’da Nereye Gidilir?

  •  

Lefkoşa gezilecek yerler, tarihi noktalardan başlıyor ve beş yıldızlı otellerin eğlence merkezlerinde devam ediyor. Burada Venedikliler tarafından yapılmış çok eski yapılar ya da manevi duygulara seslenen uyandıran dini yapılar olduğu gibi gece hayatını rahatça yaşayabileceğin mekanlar ve keyifli manzaralar eşliğinde güzel akşam yemekleri yiyebileceğin restoranlar da var. Yani Lefkoşa’da gezilecek yerler, her zevke hitap ediyor!

Girne Kapısı

 

İsminin aksine Lefkoşa’da bulunan Girne Kapısı, “Lefkoşa’da nereye gidilir?” sorusunun tarih tutkunları için ilk cevaplarından biri. İlk başlarda Venedikli bir asker ve mimar olan proveditore (Venediklilerde bir askeri unvan) Fransesca Barbaro’nun adını taşıyan yapı, 1567 yılına tarihleniyor. 1821 yılında Osmanlılar tarafından restore edilen ve büyütülen yapı, ismini 1 km ötesinin Güney Kıbrıs yönetiminin başlangıcından alıyor. Günümüzde Girne Kapısı içinde turizm ofisi var ve buradan Kıbrıs gezisi hakkında her detaya ulaşabilirsin.

Venedik Sütunu

 

Tarih ve kültür meraklılarının Lefkoşa’da gezilecek yerler arasında ikinci olarak seçebileceği yer, 1550 yılında Venedikliler tarafından inşa edilmiş Venedik Sütunu. Üzerinde 6 İtalyan ailesinin arması bulunan bu sütun, Lefkoşa’nın merkezi yerlerinden biri olan Atatürk Meydanı’na konumlanmış.

Barbarlık Müzesi

Kaynak

Barbarlık Müzesi, savaşın ne derece yıkıcı olabildiğini bizlere en acı yoldan anlatıyor. 1996 yılında açılan bu müze, yakın tarihi merak edenler için Lefkoşa ziyaretinde mutlaka uğranılması gereken bir durak. Müzeyi ziyaret etmek için tek yapman gereken şey, Köşklü Çiftlik semtine gitmen.

Selimiye Camii

 

Kıbrıs tarihinin en önemli gotik eserlerinden biri olarak kabul edilen Selimiye Camii, St. Sophia Katedrali’nin restore edilmesi ile ortaya çıkmış. 13. yy’da inşa edilmiş bu eser, Lefkoşa’da gezilmesi gereken yerler arasında. Osmanlılar, 16. yy ortasında yapıya iki adet minare ekleyerek katedrali camiye dönüştürmüş.

Bedesten Aziz Nikolas Kilisesi

 

Bedesten Aziz Nikolas Kilisesi, 12. yy’da bir dini yapı olarak inşa edilmiş. Daha sonra yapılan eklemelerle büyütülen yapı, Osmanlı zamanlarında bedestene dönüştürülmüş ve bir tekstil merkezi olarak kullanılmış. Lefkoşa’nın en tarihi noktalarından biri olan Bedesten Aziz Nikolas Kilisesi, tarihi yerlerin fotoğrafını çekmeyi sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken noktalar arasında.

Büyük Han

 

Selimiye Camii’nin biraz ilerisine konumlanmış Büyük Han, Lefkoşa’da görebileceğin en eski Türk yapılarından biri. Anadolu han mimarisinden örnek alınarak oluşturulmuş yapının inşası, 1570 yılında başlamış. Zamanında gezgin tüccarların konakladığı ve ticaretin döndüğü bu yapı, günümüzde sıcacık çayları içip esnaf hikayelerini dinleyebileceğin kafelerle çevrili.

Machairas Monastery (Machairas Manastırı)

 

Lefkoşa’dan araçla 30 dakikalık bir yolculuk yapmayı göze alacaksan adanın en eski ve güzel yapılarından birini görebilirsin. Machairas Monastery diye bilinen bu manastır, 12. yy’da inşa edilmiş bir Ortodoks yapısı olarak günümüzün kültür meraklılarını kendine çekiyor. Çevredeki organik ürün satan butik dükkanlar ve lezzetli yiyeceklerin sunulduğu kafe ile restoranlar da manastırı gezdikten sonra hoşça vakit geçirmek için birebir.

Lefkoşa Surları

 

Lefkoşa Surları, 14. yy’da Lüzinyanlar tarafından inşa edilmiş. Cenevizlilere karşı inşa edilen bu surlar için şehirde bulunan birçok bina yıkılmış ve gereken taşlar yıkıntılardan elde edilmiş. Girne Kapısı’nın da içinde olduğu kapı ve burçlarla desteklenen Lefkoşa Surları, her ne kadar tamamen korunamasa da günümüzde büyük bir kısmı gezilebiliyor. Lefkoşa gezilecek yerler listene not etmeyi unutma!

Derviş Paşa Konağı

19.yy Osmanlı mimarisi ile ilgiliysen Lefkoşa gezilecek yerler arasında harika bir yapı var: Derviş Paşa Konağı. Kıbrıs’ta yayınlanan ilk gazetenin çıkmasını sağlayan Derviş Paşa’ya ait olan bu konak, günümüzde Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor. Lefkoşa’daki hayatın Osmanlı zamanında nasıl olduğunu merak ediyorsan burada görebileceğin çok sayıda eser ve öğrenebileceğin birçok bilgi var.

Kuzey Kıbrıs Yüksek Mahkemesi (The British Colonial Courts)

 

“Lefkoşa gezisinde mahkemede ne işim olsun?” diye sormakta haklısın; ama bu yapı, Lefkoşa’nın Büyük Britanya hakimiyetine girdiği zamanlarda yapılmış ve oldukça dikkat çekici. Tipik İngiliz koloni mimarisinde inşa edilen yapı, şehre güzellik katıyor. Üstelik şehrin merkezi olan Atatürk Meydanı’na da çok yakın.

Uzun Yol Caddesi

 

Lefkoşa’da gezilecek yerler konusuna sırada bir alışveriş bölgesi var. Uzun Yol Caddesi ya da diğer ismi ile Ledras Caddesi, Lefkoşa’da alışveriş yaparken arada soluklanacak ve sıcak ya da soğuk bir içeceğin tadına bakacak yer arayanlar için ideal. Cadde boyunca sağlı sollu uzanan mağazalarda, birbirinden güzel hediyelik eşya ve aranılan diğer şeyleri bulmak mümkün.

En İyi Lefkoşa Mekanları: Sıra Geldi Yeme-İçmeye

 

Lefkoşa’da gezilecek yerlerin birçoğunu keşfettiysek artık karnımız zil çalıyor olmalı. O zaman en iyi Lefkoşa restoran ve gece kulüplerine göz atalım.

Bibliotheque

 

Lefkoşa’da gezilecek yerler arasında gece hayatına göz atabileceğin bir yer bakıyorsan şehrin en ünlü mekanlarından biri olan Bibliotheque, hem gündüz hem de gece güzel. Gündüz keyifli yiyecek ve içecekler ısmarlayabileceğin Bibliotheque, geceleri ise bir dans mekanına dönüşüyor.

 

Bize katılın, emlak ofisinizi ekleyin! kazancını katlayan binlerce kurumsal üyemizden biri olun.

Daha çok kazanmayı hayal edip üye olan binlerce kurumsal iş ortağımızın hayali gerçek oldu. Siz de şimdi onlardan biri olun. Bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kurumsal Üye Ol +90 533 877 15 14

Bilgilerinizi girin, sizi arayalım!